Czas na zakładanie ogrodów?
Czas w ogrodzie…
Czas jest jednym z wymiarów, który ma w ogrodzie bardzo duże znaczenie. Ogrodnik w chwili sadzenia rośliny musi zdawać sobie sprawę, że ta roślina zmienia się w czasie. Bardzo wyraźnie to widać na przykładzie roślin wieloletnich, w przypadku których brak zachowania właściwych odstępów niezbędnych w przyszłości skutkuje brakiem odpowiedniej przestrzeni życiowej, a co za tym idzie narażeniem na choroby. Oczywiście są style ogrodów, w których bez zaplanowania odpowiedniej pielęgnacji, takiej jak rokroczne formowanie, się nie obejdzie.
Kiedy założyć ogród? Zawsze warto! Ale kiedy można sadzić? W świadomości klientów którzy z nowoczesnym ogrodnictwem nie mają dużego doświadczenia istnieje stereotyp który podpowiada im, że ogród to tylko Wiosną można zakładać. Jest to tylko częściowa prawda. Już od kilkudziesięciu lat coraz większą popularnością cieszą się szkółki kontenerowe bylin, drzew i krzewów. W szkółkach takich produkuje się rośliny w doniczkach i co jakiś czas z mniejszej donicy drzewo lub krzew przesadza się do większej donicy. W dużym skrócie ten typ produkcji roślin ozdobnych gwarantuje nam, że system korzeniowy w ogóle nie jest uszkadzany a rośliny produkowane w donicach możemy sadzić praktycznie przez cały sezon wegetacyjny. Wcześniej królowały szkółki w których sprzedawało się materiał roślinny z odkrytym systemem korzeniowym. Taka produkcja jest mniej kosztowna, ale ma spore ograniczenia. Rośliny ze szkółki z odkrytym systemem korzeniowym można przesadzać wtedy gdy wegetacja rośliny nie idzie” pełną parą”. Przechowywanie i transport muszą być skrócone do minimum. Dlatego rośliny z odkrytym systemem korzeniowym ogólnie są tańsze w centrach handlowych. Nie mamy jednak pewności, czy obsługa marketu nie potraktowała naszych roślin jak innych produktów. Dlatego lepiej kupować rośliny ze sprawdzonej szkółki a nie” kota w worku” w internecie czy też z nieznanego pochodzenia w markecie. Należy też dodać, że na polskim rynku znajdują się rośliny sprowadzane z zagranicy, które przemarzają w naszych warunkach klimatycznych…
Czas na zakładanie trawnika
to sezon wegetacyjny – czyli gdy średnia dobowa temp. jest wyższa niż +5C. Należy jednak wziąć pod uwagę miejscowe warunki wodne i klimatyczne. Niewskazany jest wysiew traw przed zapowiadanymi ulewami lub przymrozkami. Bardzo ważna jest jakość nasion, które wysiewamy i nie warto tu oszczędzać. Należy też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Gleba żyje i oddycha. Jeśli potraktujemy ją z szacunkiem i odpowiednio ją uprawimy na pewno odwdzięczy się nam zdrowym i zielonym trawnikiem. Pamiętajmy, że lepiej kosić suchą trawę. A w czasie upałów podnieść noże kosiarki. Jeśli zakładamy trawnik z darni rolowanej bardzo ważne jest skrócenie czasu od zbioru darni na plantacji do rozwinięcia jej w ogrodzie. Warto zauważyć, że trawnik z darni rolowanej znacznie skraca nam czas uzyskania pięknego trawnika. Nawożenie, koszenie, napowietrzanie. „Wszystko ma swój czas” ale na szczęście wysiew trawy to nie tylko wczesna wiosna!
Cięcie drzew i krzewów.
Ogólna zasada jest taka, że drzewa i krzewy ozdobne tniemy przed puszczeniem pąków i nowych przyrostów. Jeśli chodzi o większość drzew owocowych to najlepszy z punktu widzenia zdrowotnego drzewa jest czas letni, szczególnie jeśli chodzi o pestkowe. Pamiętajmy, że niektóre drzewa jak orzech włoski nie lubią przycinania nawet od czasu do czasu. Jeśli już musimy to zróbmy to po puszczeniu nowych pędów a roślina ma czas na zabliźnienie ran.
Nie sposób wszystkiego omówić w krótkim artykule. Warto jednak umieścić swój ogród w czasie i zastanowić się nad tym, że byliny kwitnące w lecie najczęściej w centrach ogrodniczych pojawiają się właśnie w czasie kwitnienia. Dzięki temu możemy być pewni, że to na pewno ten kolor kwiatów który brakuje nam do kolekcji. Dlatego warto zastanowić się nad rozłożeniem tworzenia swojego ogrodu w czasie…
Kiedy założyć ogród? Zawsze WARTO!