Łąka kwietna

Łąki kwietne

łąka
łąka kwiatowa

Marzysz o łące kwiatowej? Spróbuj czegoś co żyje w zgodzie z natrurą. Co sprawi że twój ogród będzie tętnił dzikim życiem. Łąka kwietna nie wymaga tyle wysiłku co koszenie trawnika…Bo wystarczy ją kosić dwa razy do roku. Przyciąga pożyteczne owady i jest przyjazna dla środowiska.

Skład jednej z mieszanek którą mamy w ofercie.

Kup w sklepie >>> sklepogrodniczy

Skład mieszanki*
10,00% Lolium perenne – Życica trwała
40,00% Festuca rubra – Kostrzewa czerwona
10,00% Poa Pratensis  – Wiechlina Łąkowa
16,00% Festuca ovina – Kostrzewa owcza
10,00% Phleum pratensis – Tymotka łąkowa
4,00% Leguminosenmischung – Mieszanki roślin strączkowych
Mieszanki nasion kwiatów i ziół – 41 odmian! kwiaty na łące
2,00% Achillea millefolium- Krwawnik pospolity, gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Nazwy ludowe: tysiąclist (podlaskie), złocień krwawnik (lubelskie), żeniszek krwawnik (świętokrzyskie). Pospolity w Eurazji (na wschód sięga po Mongolię i północno-zachodnie Indie) oraz w Ameryce Północnej (na południu po Gwatemalę). W Polsce pospolity na całym obszarze. Roślina całkowicie wytrzymała na mróz. Łatwa w uprawie, rośnie na każdej glebie, ale preferuje stanowiska słoneczne i suche. Wytwarza kłącza, za pomocą których szybko się rozras
0,50%  Anthyllis vulneraria- Przelot pospolity Nisko rosnąca bylina osiągająca 10-15 cm wysokości, która szczególnie ozdobnie prezentuje się od czerwca do lipca. W tym czasie na silnie zielonych liściach ukazują się ciekawe, motylkowate, pomarańczowo-ceglaste kwiaty. Przelot dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych oraz pół-cienistych. Sprawdza się sadzony we wszelkiego typu ogrodach skalnych, na rabatach bylinowych. Jest mało wymagający i mrozoodporny. Jeśli nie chcemy, aby się rozsiewał wówczas po kwitnieniu usuwamy kwiatostany. Ładnie wygląda sadzony w towarzystwie rozchodników, skalnic czy krwawników.
1,00% Adonis aestivalis- Miłek letni Roślina jednoroczna o wysokości ok 30 cm. kwiaty barwy szkarłatnej rozwijają się w maju i czerwcu. Doskonale prezentuje się w ogródkach skalnych, na murkach kwiatowych
5,00% Agrostemma githago- Kąkol polny Szybko rosnąca roślina jednoroczna wysokości 60-90 cm o wysmukłych, kutnerowato owłosionych pędach. Różowo, czerwono purpurowe lub białe, trąbkowate kwiaty pojawiają się pojedynczo na końcach pędów przez całe lato.
0,50% Anthemis tinctoria- Rumian Żółty Roślina wieloletnia, bylina kępiasta o pierzastych liściach oraz licznych, stokrotkowatych, żółtych kwiatach osadzonych pojedynczo na łodygach. Kwitnienie bardzo obfite. Kolor kwiatów żółty, wysokość dorosłej rośliny -60-80cm, kwitnienie -VI-VIII, stanowisko – słoneczne. Gleba- żyzna, przepuszczalna.
1,00% Borago officinalis- Ogórecznik lekarski gatunek rośliny należący do rodziny ogórecznikowatych (szorstkolistnych). Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. W Polsce uprawiany, czasami występuje w formie zdziczałej. Uprawia się z nasion, które sieje się jesienią, lub wczesną wiosną w rzędy co 30-40 cm, na głębokość 2 cm. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Zwykle rozsiewa się sam. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ani stanowiska.
4,00% Calendula officinalis- Nagietek lekarski gatunek rośliny jednorocznej należącej do rodziny astrowatych. Ma też inne lokalne nazwy: pazurki (Mazowsze), miesięcznica (Wielkopolska.), paznokietki (krakowskie). Prawdopodobnie pochodzi z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, gdzie spotykany jest do dzisiaj na stanowiskach naturalnych. W wielu krajach świata (również w Polsce) jest uprawiany i czasami dziczejący. Jest w Polsce uprawiany jako roślina jednoroczna. Rozmnaża się przez siew nasion (koniec marca, początek kwietnia), zasypując nasiona ziemią na grubość 1 – 1,5 cm. Zwykle w ogrodzie sam się rozsiewa. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby.
6,00% Carum carvi- Kminek zwyczajny gatunek rośliny dwuletniej należący do rodziny selerowatych. Najlepsze rejony do uprawy w Polsce to Żuławy i północna Polska. Wymaga żyznych, wilgotnych i ciepłych. Uprawiany z siewu nasion do gruntu. Siew należy wykonać w okresie marzec – kwiecień, najpóźniej w czerwcu. Współrzędnie można wysiać rośliny jednoroczne (np. kolendrę, groch, czarnuszkę), których zbiór przeprowadza się w pierwszym roku. Zbiór kminku odbywa się w drugim roku, w pierwszej połowie lipca, kiedy zaczynają zmieniać kolor z zielonego na brązowy. Owoce zbiera się dojrzałe – czerwono-brunatne. Dojrzałe owoce bardzo łatwo się osypują, dlatego zbiór należy przeprowadzać wcześnie rano, gdy są jeszcze mokre. Plon owoców to średnio 2t/ha. Kminek jest odporny na wymarzanie.
3,50% Centaurea cyanus- Chaber bławatek gatunek rośliny zielnej z rodziny astrowatych. Nazwy ludowe: białasy, głowacz, jasieniec, kardy, kwiatek wołoszek, macoszka, modrak, modrzeńczyk, wasilek, wawer. Występuje w Europie oraz na Syberii Zachodnie. Uprawia się przede wszystkim odmiany pełne – wszystkie kwiaty mają dużą i rurkowatą koronę koloru białego, różowego, purpurowego i niebieskiego. Sposób uprawy: termin siewu przypada na marzec – kwiecień, w rozstawie 20–30 cm. Ilość nasion na 1000 roślin: 2–3 g. Rośliny kwitną po około 10 tygodniach od siewu.
1,00% Centaurea jacea- Chaber łąkowy gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Rodzimy obszar jego występowania to Europa i Azja Zachodnia, ale rozprzestrzenił się też gdzieniegdzie poza tym obszarem. W Polsce jest pospolity na całym obszarze kraju. Roślina wysokości do 20–80 (nawet 100) cm.
1,00% Centaurea scabiosa- Chaber driakiewnik siedlisko:łąki, pastwiska, przydroża, miedze kolor kwiatu:czerwony, biały termin kwitnienia:VII, VIII, IX wysokość:40-100 cm
2,50% Cheiranthus allioni- pomarańczowe kwiaty, kwitnące od wiosny, aż do początku lata. Są bardzo łatwe w uprawie i mogą łączyć się z innymi roślinami.
5,00% Cichorium intybus- Cykoria podróżnik gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Rodzimy obszar jego występowania to znaczna część Europy, Azji, Algieria i Tunezja w Afryce Północnej, ale rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza tym obszarem. W Polskiej florze jest archeofitem pospolicie występującym na całym obszarze. Osiąga wysokość 30–120 cm. Łodygi dość cienkie, rozgałęzione, zielonkawoszare, u nasady szorstko owłosione, odporna na zerwanie dzięki zawartości mocnych włókien. Na łodygach rzadko rozmieszczone, niewielkie, lancetowate, siedzące, całobrzegie lub lekko ząbkowane, o strzałkowatej lub sercowatej nasadzie. Liście dolne owłosione od spodu, tworzące przyziemną rozetę, zatokowo pierzastodzielne, długości 10–20 cm.Kwiaty niebieskie, czasem białe lub różowe. Otwarte tylko w ciągu dnia, bardzo trwałe. Chrysanthemum segetum- Złocień polny Roślina roczna wysokości ok 50 cm. Koszyczki kwiatowe o średnicy 3-5 cm, barwy żółtej lub biało-żółtej. Zakwita już 10 tygodni po wysiewie, na początku lipca i kwitnie do jesieni. Zastosowanie: na rabaty, do obsadzania okazałych powierzchni – tworzy obfite, długokwitnące kobierce. Doskonała do cięcia – długo zachowuje w wodzie świeżość.
3,00% Daucus carota- Marchew zwyczajna gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Występuje w stanie dzikim pospolicie na terenach Europy, Azji i północnej Afryki. Jest również rośliną uprawną. W Polsce w stanie dzikim jest rośliną bardzo pospolitą.
2,00% Dianthus barbatus- Goździk brodaty Ta odmiana posiada twarde łodygi osiągające wysokość nawet do 50cm. Na końcach tych łodyg kwitną piękne kwiaty o słodkim zapachu. Od bardzo dawna cieszy się ogromną popularnością w polskich ogrodach. Doskonale rośnie na słonecznym stanowisku z żyzną i lekko wilgotną glebą. Co dwa-trzy lata, na wiosnę, należy kępy taej rośliny wykopać i porozsadzać, aby mogły cieszyć nas swoim zapachem przez wiele lat.
2,00% Escholzia californica- Pozłotka kalifornijska, maczek kalifornijski gatunek rośliny z rodziny makowatych. Pochodzi z Kalifornii, popularny w uprawie ogrodowej. Roślina o wysokości ok. 40 cm, silnie rozgałęziona, szeroko rosnąca. Kwiaty wyrastają na długich szypułkach, z barwnym, złotożółtym, błyszczącym okwiatem. Są stosunkowo krótkotrwałe, ale roślina wciąż wydaje nowe pąki i kwitnienie trwa od czerwca do września. Kwiaty odmian ogrodowych osiągają do 8 cm średnicy i miewają barwy odmienne od form typowych – np. białe lub purpurowe
0,60% Geranium pratense- Bodziszek łąkowy gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bodziszkowatych. Rodzimym obszarem jego występowania jest Europa i Azja, ale rozprzestrzeniony jest też poza obszarem swojego naturalnego występowania i uprawiany jest w wielu krajach świata. W Polsce roślina średnio pospolita na całym niżu, częściej występuje na południu. Osiąga wysokość do 80 cm. Kwiaty wyrastają po dwa na szczycie łodygi i jej odgałęzień. Mają średnicę do 3 cm, ich kielich składa się z 5 trwałych ostro zakończonych działek. Korona składa się z 5 dużych jajowatych fioletowej lub niebieskiej barwy płatków, które są orzęsione u nasady. W środku kwiatu pojedynczy słupek z pięciodzielnym znamieniem i wydłużoną szyjką oraz 10 pręcików w dwu okółkach. Nitki pręcików mają nasady trójkątne i rozszerzone. Kwiaty przedprątne, owadopylne. Miodniki znajdują się u nasady pręcików zewnętrznego okółka.
1,00% Gypsophilla elegans- Gipsówka letnia Rodzina Goździkowate. Roślina jednoroczna występująca masowo na suchych, lekko wapiennych zboczach Kaukazu i w Azji Mniejszej. Łodygi są mocno rozgałęzione, liście wąskie pokryte woskowym nalotem. Kwiaty drobne zebrane w rozpierzchłe kwiatostany. Roślina uprawiana na rabatach, w ogrodach skalnych, jest doskonałym dodatkiem do świeżych i suchych bukietów. Lubi gleby suche wapienne
5,00% Leucanthemum ircutianum- Jastrun zapoznany? rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych. Środkowe liście łodygowe w nasadzie słabo zwężone, dolne ząbki krótsze niż szerokie. Nasada liścia niewyraźnie uszkowata. Łodyga często owłosiona, zwykle nierozgałęziona.
2,00% Linum perenne- Len trwały Len występuje w Wschodniej europie oraz w zachodniej Azji. Dorasta do 55cm, tworzt kępy. Pędy wzniesione, silnie rozkrzewione. Liście lancetowate, proste, zielone z niebieskim odcieniem. Kwiaty błękitne, lejkowate zebrane w gęste baldachogrona. Polecane odmiany to len trwały „Nanum saphir” o kwiatach niebieskich oraz len trwały „Diamant” i „Namum alba” o kwiatach białych. Stanowisko słoneczne. Gleba piaszczysta, średnio sucha, może być słabo zasobna w składniki pokarmowe, wapienna. Roślina dobrze znosi brak wody. Rozmnażanie wiosną przez wysiew nasion. Roślina rozsiewa się sama.
2,00% Linum grandiflorum rubrum- Len czerwony Efektowna roślina roczna porastająca duże obszary Afryki. Uprawiana z nasion wysiewanych w kwietniu wprost do gruntu. W czerwcu na rozgałęzionych łodygach wysokości do 60 cm pojawiają się okazałe czerwone kwiaty średnicy 3 – 4 cm. Liście są bardzo podobne do lnu zwyczajnego. Po zapyleniu rozwijają się dekoracyjne torebki nasienne ozdobne przez resztę sezonu. Optymalne warunki uprawy to stanowisko słoneczne oraz lekka, ciepła gleba zasobna w składniki pokarmowe. Na zbyt żyznym podłożu rośliny mogą wylegać więc warto odpowiednio wcześniej zapewnić im podpory. Ten gatunek lnu uprawia się jako roślinę jednoroczną.
3,00% Linum usitatissimum- Len zwyczajny gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny lnowatych. Pochodzi z Bliskiego Wschodu. W Polsce jest rośliną uprawną, czasami dziczeje. Ma wysokość 30-90 cm. Kwiaty niebieskie (czasami białe) płatki korony o długości ok. 2,5 cm. Kwitnie od czerwca do lipca.
3,00% Lotus corniculatus- Komonica zwyczajna gatunek byliny należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z obszarów Azji, Europy i Afryki Północnej, rozprzestrzenił się także w Australii i Nowej Zelandii oraz Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce pospolity w stanie dzikim na obszarze całego kraju. Jest uprawiany w wielu krajach świata. Roślina wieloletnia o długości od 10 do 30 cm.
2,00% Malva sylvestris- Ślaz dziki gatunek rośliny należący do rodziny ślazowatych. W gwarach ludowych ślaz dziki nazywany jest: ślazik, ślazówka, malwa dzika, guziczkowe ziele, ślaz zajęczy, kędzierzawiec. Jest szeroko rozprzestrzeniony. Jest uprawiany zwykle jako roślina dwuletnia, czasami bylina. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i na przepuszczalnym, niezbyt żyznym podłożu. Rozmnaża się przez nasiona lub sadzonki, zwykle w ogrodzie rozsiewa się sam. Po pierwszym kwitnieniu należy go nieco przyciąć.
3,00% Matricaria inodora- Maruna bezwonna Roślina jednoroczna, dwuletnia lub bylina. Naga, 15-60 cm wysokości, zwykle dopiero w górnej połowie gałęzista. Liście 2- lub 3- krotnie pierzastosieczne o łateczkach równowąskich, spodem bruzdkowanych. Koszyczki wraz z kwiatami15-40 mm szerokości. Listki okrywy prawie w 1 szeregu, z szerokim bladym obrzeżeniem. Kwiaty języczkowate, białe, zwykle w liczbie 13-21. Owoc 2 mm dł. od zewnątrz i z każdego boku z wystającym żeberkiem. Kwitnie od VI do IX. Rumowiska, przydroża, aluwia rzek. Pospolity na całym obszarze, po niższe położenia górskie
5,00% Nigella sativa- Czarnuszka siewna gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Pochodzi z Europy Południowej i Azji Zachodniej. Łodyga wzniesiona i rozgałęziona o wysokości 20-50 cm. Liście podwójnie pierzastosieczne o równowąskich odcinkach. Kwiaty dość duże, o średnicy do 3 cm, pojedynczo wyrastające na szczycie pędów.Działki kielicha białych do bladobłękitnych z błękitnym unerwieniem i szczytach seledynowych. Działki okwiatu szerokojajowate, przekształcone w dwuwargowe miodniki osadzone na trzonkach.
1,00% Oenothera biennis- Wiesiołek dwuletni gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych. W Polsce pospolity. Pochodzi z Ameryki Północnej. Łodyga pojedyncza, wzniesiona, o wysokości 50-100 (150) cm, owłosiona. Przed kwitnieniem nie zgina się. Rodzaj jej owłosienia jest ważną cechą przy rozróżnianiu gatunków. Włoski są łukowate i spiczaste z wałeczkowatymi lub stożkowymi, wielokomórkowymi brodawkami w nasadzie. Kwiaty żółte, zebrane w silnie ogruczolony kwiatostan. Kielich 4-krotny o działkach dłuższych od płatków korony, 4 duże płatki korony o długości 20-30 mm i wyraźnie szersze, niż dłuższe. Pączki kwiatowe zielone, o działkach dołem stykających się. Roślina łatwa w uprawie, rośnie szybko. Najlepiej rośnie na przepuszczalnym, piaszczystym podłożu. Jest całkowicie mrozoodporny, dość dobrze znosi też suszę. Wymaga stanowiska słonecznego. Rozmnaża się go poprzez nasiona, poprzez podział lub przez sadzonki pędowe (sporządza się je późną wiosną)
2,00% Oenothera lamarkiana- Wiesiołek rodzaj roślin zielnych z rodziny wiesiołkowatych. Liście całobrzegie, mogą być pierzaste lub klapowane. Kwiaty barwne, u większości gatunków żółte, rzadko białe, purpurowe lub różowe, otwierające się wieczorem (zapylane głównie nocne motyle i rzadko przez pszczoły). Płatki 4.
5,00% Onobrychis viciifolia- Sparceta siewna gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej i środkowej Europy (Francja, Austria, Jugosławia, Węgry, Czechy, Słowacja, Bułgaria) oraz Turcji. Jest uprawiana w wielu krajach świata. W Polsce występuje jako roślina uprawna, często dziczejąca. Bylina 40-70 cm wysokości. Kwiatostany groniaste, wydłużone. Kwiaty motylkowe, korona różowa, ciemniej prążkowana.
0,50% Origanum vulgare- zwana popularnie oregano – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych. Rośnie w Afryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce występuje na całym terytorium i jest pospolity. Inna nazwa: dziki majeranek. Łodyga wzniesiona, prosta, sztywna, czterokanciasta, rozgałęziona, o wysokości do 80 cm. Cała roślina wytwarza silny, przyjemny zapach.
2,00% Papaver rhoeas- Mak polny roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny makowatych, wywodząca się prawdopodobnie z rejonu Morza Śródziemnego. Występuje dziko w wielu krajach europejskich, również w Polsce jako pospolity chwast pól uprawnych. Posiada wysokie do jednego metra rozgałęzione i owłosione łodygi. Liście również owłosione, pojedynczo lub podwójnie pierzastodzielne o brzegach ząbkowanych. Na końcach łodyg wytwarza duże czerwone kwiaty o okrągławych płatkach z czarną plamką u nasady
1,00% Pimpinella saxifraga- Biedrzeniec mniejszy gatunek rośliny z rodziny selerowatych występujący w południowo-zachodniej Azji oraz prawie w całej Europie. W Polsce jest to pospolita roślina.
3,00% Plantago lanceolata- Babka lancelowata gatunek byliny należący do rodziny babkowatych. Występuje w stanie dzikim w całej niemal Europie, w Afryce północnej oraz w Azji zachodniej aż do Himalajów i jej części środkowej. Jako gatunek zawleczony obecny jest w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, na Hawajach, w Australii i na Madagaskarze. Gatunek bardzo zmienny, przystosowuje się do różnych warunków, został rozwleczony na wszystkie kontynenty. W Polsce pospolity. W czasie kwitnienia wyrastają pędy kwiatonośne osiągające wysokość do 40 cm.
0,50% Potentilla argentea- gatunek rośliny z rodziny różowatych. Występuje w Azji i Europie. W Polsce jest pospolity. Łodyga białokutnerowata. Liście 5-listkowe, dłoniaste. Listki o brzegu podwiniętym, pod spodem białokutnerowate. Kwiaty dość małe, średnicy 1-1,5 cm. Szypułki po kwitnieniu wzniesione lub odchylone, białokutnerowate.
2,00% Prunella vulgaris- Głowienka pospolita gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jasnotowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniona na półkuli północnej. Występuje w Afryce Północnej, Europie, Ameryce Północnej i w Azji. W Polsce należy do pospolitych roślin. Łodyga wzniesiona, czworograniasta, naga lub słabo tylko owłosiona, o wysokości (wraz z kwiatostanem) 10–70 cm. Drobniutkie niebieskofioletowe kwiaty skupione są w główkowate kwiatostany, wieńczące szczyty pędów.
1,50% Ranunculus acris- Jaskier ostry rośliny z rodziny jaskrowatych. Gatunek wybitnie kosmopolityczny, zasiedlający Europę, Afrykę płn. i Azję, spotykany również w Ameryce (na Grenlandii i Alasce). W Polsce gatunek bardzo pospolity na całym obszarze. Roślina wieloletnia o wysokości 30-90 cm. Wczesną wiosną tworzy rozetę liści odziomkowych, a następnie rozgałęzioną łodygę kwiatonośną, gołą lub owłosioną. Gatunek nie wytwarzający rozłogów jak inne gatunki należące do rodzaju.
2,50% Salvia pratensis- Szałwia łąkowa gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Występuje w Europie (bez Skandynawii). W Polsce jest gatunkiem średnio pospolitym. Roślina o wysokości do 80 cm. Kielich dzwonkowaty, dwuwargowy, gęsto owłosiony. Korona (długość 1-2 cm) o długiej rurce, o barwie fioletowoniebieskiej do fioletowoczerwonej. Górna warga z 3 małymi ząbkami jest hełmiasto sklepiona, dolna krótka i prosta. Wewnątrz 2 pręciki o pylnikach schowanych pod górną wargą, i pojedynczy słupek z 4-krotną zalążnią, długą szyjką i wychylonym na zewnątrz znamieniem. Roślina miododajna, miodniki znajdują się u nasady słupka.
7,00% Sanguisorba minor- Krwiściąg mniejszy gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Występuje w stanie dzikim w zachodniej i środkowej Europie, na Kaukazie i w zachodniej Syberii. W Polsce rzadko na niżu, częściej na pogórzu i w niższych położeniach górskich. 60 cm wysokości, z przyziemną rozetą pierzastych liści. Składnik suchych łąk i ciepłych muraw. W uprawach rolnych chwast. Kwitnie od czerwca do września.
2,00% Silene dioica- Bniec czerwony należy do roślin dwuletnich lub wieloletnich, z ciemnymi różowymi do czerwonych kwiatów, każdy 1,8-2,5 cm. Kwiaty są bezzapachowe. Kwitnie od maja do października. Rośnie na wilgotnych, niekwaśnych glebach.
1,00% Silene vulgaris- Lepnica rozdęta gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniony na półkuli północnej, rośnie dziko w Europie, Azji i północnej Afryce, zadomowił się także na Azorach. W Polsce pospolity. Długość 15-50 cm. Kwitnie od maja do września.
0,40% Viola tricolor- Fiołek trójbarwny gatunek rośliny należący do rodziny fiołkowatych. Nazwy ludowe: bratek polny, macoszka, sierotki, kwiatek Świętej Trójcy. Występuje w stanie dzikim w Europie i Azji (Zachodnia Syberia, Turcja, Iran). W Polsce pospolity. Roślina jednoroczna lub dwuletnia, owadopylna, kwitnie od czerwca do września. Gatunek kwasolubny, roślina wskaźnikowa gleb kwaśnych. Wysokość: 10-30 cm.
100% Suma
*Skład mieszanki może nieznacznie odbiegać od podanych w tabeli, w zależności od dostarczonej partii