Oczko wodne
Ogrody

Oczko wodne – kilka porad.

Ludzie dzielą się na psiarzy i kociarzy. Podobnie jest z ogrodami wodnymi. Jedni jedni je ubóstwiają a inni wiedzą że to nie dla nich. To o czym piszę jest dla tych co mają kota na punkcie ogrodów a w szczególności ogrodów wodnych – oczek, strumyków i stawów. Choć ogród wodny jednak nie dla każdego.

inspiracja

Zazwyczaj zarażamy się oczkiem wodnym widząc je u kogoś. Lub też w jakimś czasopiśmie ogrodniczym. Czasem to miłość od pierwszego wejrzenia a czasem dojrzewamy latami. Dla innych to może być wycieczka w Tatry, do Doliny Pięciu Stawów Polskich lub nad Morskie Oko uznane niegdyś „The Wall Street Journal” za jedno z pięciu najpiękniejszych jezior świata.

„The Wall Street Journal” Morskie Oko uznane zostało za jedno z pięciu najpiękniejszych jezior świata. http://online.wsj.com/articles/great-lakes-around-the-world-1405509454

Ktoś inny był może na Plitwickich Jezerach i zafascynowała ich czysta woda i piękne wodospady.

Projekt- bardzo ważne jest przemyślenie miejsca w którym ma być oczko wodne lub staw. Poniżej dam kilka porad aby twoje oczko wodne było piękne i łatwe w obsłudze. Mamy szczęście zakłdać nowe oczka wodne. Pielęgnujemy też istniejące. Dzięki naszym doświadczeniom możesz sprawić by woda w Twoim oczku była czysta.

1 Umiejscowienie oczka w ogrodzie.

Zbyt duża liczba roślin w sąsiedztwie oczka wodnego.

Duże drzewa nad wodą, lub krzewy nad lustrem wody. Początkujący ogrodnicy kupują i sadzą jak szaleni. Gnijące liście opadłe z drzew, gałęzie, martwa materia organiczna powodują eutrofizację wód. Czyli z powodu nadmiernej ilości substancji organicznych w wodzie tworzą się glony. Postaraj się oczko zaprojektować tak aby jak najmniej rzeczy do niego wpadało. Umiar jest podstawą równowagi biologicznej.

2 Głębokość oczka

Poza funkcją estetyczną oczko wodne musi być bezpieczne. Nie buduj zbyt głębokiego oczka wodnego. Będzie łatwiej z niego wyjść a dzięki temu łatwiej je pielęgnować.

3 Przegroda

Oczko ale i strumyk musi się nieco wznosić nad poziomem ogrodu by deszczówka z ogrodu nie wpadała do wody.

Oczko wodne
Oczko wodne jak tatrzańskie stawy

4 Filtr i pompa

Powinny być dobrane do oczka wodnego i powinny pracować w trybie ciągłym. Woda w ruchu i odpowiednio natleniona ogranicza wzrost glonów i wylęg komarów w oczku wodnym. Komary wolą sadzawki z stojącą wodą. Zbyt duża pompa powoduje duży pobór prądu a następnie oszczędzanie i wyłączanie zestawu filtracyjnego.

5 Stosuj startery bakteryjne i bakterie oczyszczające oczko wodne. Nie używaj chemii do basenów.

6 Kamienie – stosuj odpowiednie kamienie, nie zawierające wapnia który podnosi ph wody.

Oczko wodne

7 Technologia -stosuj technologię w której do połączeń nie używa się cementu lub innych klejów reagujących z wodą i podnoszących ph.

8 EPDM – jeśli stosujesz membranę epdm lub inną folię zaprojektuj oczko tak by można było ją wyczyścić i ewentualnie wymienić.

9 Ryby Ciesz się taką liczbą ryb aby filtr zdołał wyczyścić produkowane przez nie produkty przemiany materii.

10 Systematycznie dbaj o czystą wodę. Naturalne bajorka leśne czy górskie stawy mogą mieć czystą wodę- Ty też możesz mieć. A rośliny wodne i ryby będą szczęśliwe.

Jeśli artyłuł się podobał, postaw kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to