roślina
Ogrody

Doceń swoją glebę

Wiele osób ostatnio zakłada grządki podniesione, kupując niewiadomego pochodzenia ziemię w centrum ogrodniczym. Grządki podniesione zostały wymyślone z myślą o kamienistych glebach, niemożliwych i ekstremalnie trudnych do uprawy. Jeśli budujesz dom bardzo prawdopodobne że kilkadziesiąt lat temu na twojej działce uprawiano glebę i siano zboże albo ziemniaki…. Czy wiesz że proces glebotwórczy w twoim ogródku pod wpływem czynników glebotwórczych wymaga czasu rzędu setek, tysięcy, a nawet milionów lat. 1 cm próchnicy (czyli tej wierzchniej warstwy gleby) może powstawać ok 500 lat. Warto też dodać że sprzedawana „wierzchówka” próchnica – zwana czarnoziemem, czarnoziemem nie jest. W Polsce czarnoziemy spotyka się tylko na nielicznych i niewielkich terenach – łącznie około 1% powierzchni. Najwięcej tych żyznych gleb na świecie powstałych pod roślinnością stepową, znajduje się na Ukrainie.

Teoria wartości.

Najcenniejsze dary ziemi, takie jak woda, słońce czy gleba mamy za darmo i często ich niedoceniany. Ludzie wolą kupić torf z nawozem (substrat) w sklepie, albo ziemię zebraną gdzieś indziej znają cenę.

Czym różni się substrat torfowy od próchnicy?

Próchnica zawiera edafon, czyli ekosystem powiązanych ze sobą organizmów. Są to bakterie, glony, grzyby, pierwotniaki, pierścienice (głównie dżdżownice i wazonkowce), pajęczaki (głównie roztocze), nicienie, wije, owady bezskrzydłe oraz wiele larw owadów uskrzydlonych. W pojęciu szerszym do edafonu zalicza się wszelkie organizmy żywe żyjące we wnętrzu gleby, włącznie z drobnymi kręgowcami, a w tym nawet ssakami, jak myszy czy krety. Dlatego tak ważna warstwa gleby jest bezcenna. Jak budujesz dom i planujesz tam mieć ogród to ogranicz niszczenie gleby przez maszyny. Maszyny ugniatają glebę niszcząc jej strukturę. Gleboznawstwo to szeroka dziedzina. Ale może ktoś wreszcie zwróci na to uwagę. Zwykły ziemianin nie wie o ziemi -glebie prawie nic. Czy to nie ignorancja, że żal nam drzewa które rosło 80 lat a w ogóle nie doceniamy centymetra próchnicy który powstała 500 lat? https://pl.wikipedia.org/wiki/Proces_glebotw%C3%B3rczy Tak widocznie ma być. Im mniej wiemy tym więcej jesteśmy wydać w sklepie na torf z nawozem . Bez podstawowej wiedzy o glebie nie jesteśmy wstanie ocenić nowinek ogrodniczych -typu uprawa roślin bez przekopywania ziemi albo już wspomnianej uprawy skrzyniowej. Jasne że uprawa skrzyniowa w niektórych warunkach jest świetna,bo mamy możliwość kontrolowania parametrów gleby. Ale ten sposób moim zdaniem bardziej nadaje się marsa, miasta, czy kamienistej Norwegii, a nie do Twojego ogrodu w którym masz bezcenną glebę. Drugim stereotypem jest twierdzenie że ma się słabą glebę. Klasyfikacja gleb w Polsce odbywała się po łebkach i nie do końca zgodnie z rzeczywistością bo im gorsza klasa gleby tym niższy podatek. Jeśli chcesz określić swoją glebę to musisz ją zbadać. Nie zakładaj że masz złą glebę. Tu też trzeba wspomnieć że na najżyźniejszych glebach w Polsce rosły niegdyś lasy- dąbrowy, buczyny. Lasy zostały wycięte, wypalone pod uprawy rolnicze. W miejscach w których niegdyś był las obecnie są pola uprawne…

Dlatego tak dużo mamy lasów sosnowych w naszym kraju. Sosna przeważnie rośnie na takich glebach, które nie nadawały się pod uprawę rolną a inne gatunki drzew radzą sobie ( na świeżych piaskach oraz na piaskach gliniastych)W skrócie od tego jakie gleby są w którym miejscu mamy lasy albo pola uprawne.

Czyli abyś mógł jeść marchewkę czy ziemniaki ktoś kiedyś musiał wyciąć lasy. Aby rośliny w twoim ogrodzie były zdrowe gleba musi być odpowiednio uprawiona, po to by żyjące tam organizmy, broniące twoje rośliny przed chorobami i szkodnikami miały się dobrze. Odporność roślin w dużej mierze zależy od korzenia. Dobrze uprawiona, mająca dobre wodno -powietrzne warunki gleba -to zdrowe korzenie i zdrowa roślina. Tu właśnie możemy kupić coś w sklepie by rozluźnić i wzbogacić swoją glebę. Zdrowa gleba oznacza zdrowe ziemniaki i pomidory. Jednym z przykładów naturalnej ochrony jest mikoryza. Jeśli nasze rośliny będą powiązane z grzybami mikoryzowymi to będą bardziej odporne na choroby. Wykorzystuje się to na masową skalę w leśnictwie i ogrodnictwie i sprzedaje się sadzonki mikoryzowane. Następnym razem napiszę coś więcej o uprawie i odkażaniu gleby. Na koniec dodam sadź drzewa, ziemniaki i pomidory. Warto poświęcić trochę więcej czasu na przygotowanie swojej gleby pod uprawę. Jest to jednak moje prywatne zdanie a nie porada inwestycyjna. Zawsze warto mieć coś swojego, z wiadomego pochodzenia. Sami musicie ocenić ryzyko, oraz potencjalną możliwość na zapadnięcie na choroby kręgosłupa przez ciągłe grzebanie w Ziemi! Dzięki że tu dotarłeś. Może to zainteresuje kogoś…

Jeśli się czegoś dowiedziałeś postaw mi kawę https://buycoffee.to/ogrodnik/